Wylewka betonowa krok po kroku

Jako że niedługo narodzi się mi córcia, postanowiłem przygotować dla niej pokój. Krzywa podłoga krzyczała "ZACZNIJ ODE MNIE!!!", krzywo stojące meble aż straszyły "ZARAZ UPADNĘ!!! - ZRÓB COŚ Z TYM". Wszystko mi powtarzało, żeby od tego zacząć. Tak że zaczynamy.

Co potrzebne?

  • Beton ja u siebie użyłem B20 w workach 25kg
  • prowadnice do wylewek bądź do tynków
  • wiadro do mieszania wylewki
  • mieszadło
  • kielnia, szpachelki
  • poziomica minimum 1,50m
  • grunt szczepny

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża zaczynamy od oczyszczenia ze wszystkiego, zerwanie wykładzin, płytek PCV z czasów PRL, dokładnym wysprzątaniu i zagruntowaniu podłogi. Czemu to takie ważne? Wielu informacji możemy przeczytać w artykule Przygotowanie ścian - Gruntowanie Dzięki tym zabiegom mamy pewność, że po zrobieniu wylewki nie będzie pękać i staje się bardziej wytrzymała.

grunotowanie gruntem szczepnym

POZIOMOWANIE

poziomowanie wylewki

Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie prowadnic pod wylewkę. Ja użyłem do tego poziomicy laserowej i kątownika. Ustawiłem poziomicę w miejscu, którym laser obejmował cały pokój. Następnie przy pomocy kątownika ustawiłem wszystkie prowadnice w poziomie, klinując od spodu kawałkami drewna i klinami o różnej wysokości. Można również użyć do tego zwykłej poziomicy, ja jednak poszedłem na skróty. Tak przygotowane prowadnice przykleiłem klejem do płyt KG. Czemu takim klejem, a nie betonem? Powód w moim przypadku był jeden. Szybkość schnięcia beton wiąże w ciągu ok 5h a klej gipsowy około 20min.

poziomowanie prowadnic pod wylewkę

WYLEWAMY WYLEWKĘ

wylewanie wlewki

Przy tak przygotowanej powierzchni czas na wylanie betonu. Pamiętajmy, by dokładnie wymieszać beton i stosować się do proporcji zawartych na opakowaniu. Wylewamy wymieszaną zawartość na podłogę i ściągamy poziomicą po wcześniej przygotowanych prowadnicach, tak by wylewka była równa i nie posiadała dziur. Jeżeli w którymś miejscu powstaną nierówności, nakładamy w nie betonu i ponownie ściągamy poziomicą (łatą do betonu). I tak aż do uzyskania równej powierzchni w całym pomieszczeniu. Zostawiamy takie pomieszczenie przynajmniej na 48 godzin do pełnego związania betonu.

A oto Efekt końcowy. Jak wam się podoba? Czekam na wsze sugestie komentarze.

Dodaj komentarz