Remont - Jak malować ściany

Perfekcyjnie pomalowane ściany nie muszą być wcale dziełem ekipy. Równie dobrze poradzi sobie z tym domorosły fachowiec, jeśli będzie przestrzegał wyznaczonych reguł nie tylko podczas malowania, ale także przygotowania podłoża i farby. Gdy powierzchnie, które zamierzamy pomalować, są suche, czyste i odpowiednio przygotowane, a temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 5°C, możemy przystąpić do malowania.

Narzędzia potrzebne do malowania

Do malowania niezbędne są:

  • Wałki wąskie i szerokie
  • Pędzle małe oraz na długim zakrzywionym trzonku (krzywkowe – do trudno dostępnych miejsc)
  • Kuweta bądź wiaderko z ramką
  • Drabinę
  • Kij teleskopowy do wałka

 

WARTO WIEDZIEĆ

Aby mieć kuwetę zawsze czystą, należy założyć na nią kawałek foli bądź worka np. na śmieci i przykleić kawałkiem taśmy tak by po przelaniu farba była na foli. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy czas na mycie kuwety przy malowaniu różnymi kolorami, a kuweta będzie zawsze czysta.

 

Przygotowanie do malowania

  • Farbę dokładnie mieszamy. Możemy do tego użyć mieszadła, ale mieszajmy na małych obrotach, tak by nie napowietrzyć zbytnio farby.
  • Przed pierwszym użyciem wałka powinniśmy zanurzyć go w farbie i rozetrzeć na kawałku tektury. W ten sposób pozbędziemy się luźnych włosów, które mogłyby przykleić się do malowanych powierzchni.
  • Przed każdym naniesieniem farby na malowaną powierzchnię należy przetoczyć wałek po kratce, aby zdjąć nadmiar farby i zapobiec jej ściekaniu po ścianie.

 

MALOWANIE

SUFIT
Malowanie pomieszczenia zaczynamy zawsze od sufitu – unikniemy wtedy zabrudzenia świeżo pomalowanych ścian. Wałek najlepiej osadzić na drążku teleskopowym, dzięki czemu nie będziemy musieli używać drabiny. Przyspieszy to pracę i pozwoli przyjrzeć się sufitowi z większej odległości. WAŻNE sufit malujemy pasami od okna w głąb pomieszczenia, a każdy pas powinien lekko nachodzić na poprzedni.

ŚCIANY
Malowanie ścian rozpoczynamy od narożników (małym wałkiem lub małym pędzlem) i trudno dostępnych miejsc np. pod kaloryferem (płaskim długim pędzlem z wygiętym trzonkiem), w okolicach futryn drzwi, czy ram okiennych. Jeżeli malujemy 2 ściany różnymi kolorami bądź robimy dwie strefy kolorów na jednej ścianie. Warto na łączenie ścian nakleić szeroką taśmę malarską, by przy nanoszeniu wałkiem farby nie pobrudzić ściany inną farbą (taśmę malarską naklejamy zawsze na suchą farbę). Całą ścianę malujemy szerokim wałkiem pasami pionowymi.

A jak wam poszło pierwsze malowanie swojego mieszkania?

Dodaj komentarz