Przygotowanie ścian - Gruntowanie

Warto przyjrzeć się powierzchni, którą zamierzamy pomalować, ponieważ od ich stanu w dużym stopniu zależy efekt końcowy naszej pracy. Nawet najlepsza farba położona na stare, łuszczące się podłoże albo na tapetę z pęcherzami nie będzie wyglądała estetycznie. Właściwe przygotowanie podłoża to podstawa.

 

Przygotowanie pomieszczenia

Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy zadbać o maksymalny komfort pracy. Postarajmy się opróżnić pokój ze wszystkich zbędnych rzeczy (mebli, sprzętów RTV), tak by mieć, jak najbardziej wygodny dostęp do malowanych powierzchni. Wszystkie narzędzia potrzebne najlepiej zgromadzić w jednym miejscu:

  • Meble, które zostały, ustawiamy na środku i dokładnie owijamy folią.
  • Zabezpieczamy kaloryfery.
  • Na podłodze rozkładamy folię malarską bądź zabezpieczamy kartonami.
  • Listwy przyścienne, ościeżnice drwi i ramy okienne zabezpieczamy folią i oklejamy taśmą malarską.
  • Wszystkie osłonki gniazdek elektrycznych w miarę możliwości demontujemy.

 

Podłoża

Łuszcząca się farba

Spękaną farbę zwilżamy wodą, a następnie zdzieramy szpachelką malarską. Jeżeli stara farba schodzi tylko na małym fragmencie powierzchni ograniczamy się do zeskrobania złuszczonych płatów, po czym wyrównujemy powierzchnię cienką warstwą masy szpachlowej. Po wyschnięciu szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Jeśli mamy wątpliwości czy starą farbę powinniśmy usunąć, naklejmy na ścianę pasek taśmy klejącej, po czym zerwijmy go szybkim ruchem. Gdy na taśmie zostaną kawałki farby oznacza to, że farba nie jest dobrze związana z podłożem i należy ją usunąć.

Rysy i pęknięcia

Widoczne na ścianie rysy i pęknięcia poszerzamy krawędziom szpachelki i oczyszczamy z pozostałości farby. Wnętrze szczeliny zwilżamy najlepiej gruntem szczennym, tak przygotowaną szczelinę wypełniamy masą gipsową. Większe pęknięcia wzmacniamy siatką bądź flizeliną, którą wygładzamy masą szpachlową.

Tapety

Tapety można malować tylko wtedy gdy jest ona gładko ułożona, niepodarta i się nie odkleja. Jeżeli po zmoczeniu fragmentu tapety wodą pojawią się pęcherze, tapetę należy przed malowaniem bezwzględnie zerwać.

Gruntowanie

Zadaniem preparatu gruntującego jest wzmocnienie podłoża. Wiąże luźne drobiny pyłu powstałego wskutek szlifowania ścian pod gładź, ujednolica fakturę podłoża i zmniejsza jego chłonność. Dzięki niemu zużywamy mniej farby i polepszamy jej przyczepność do podłoża. W wilgotnych pomieszczeniach ściana stanowi skuteczną barierę wodoodporną. Grunt nakładamy powyżej 5 stopni C. pędzlem bądź wałkiem na oczyszczoną ścianę uważając, by nie porobić zacieków (mogą być widoczne po malowaniu).

 

To by było na tyle w tym artykule mam nadzieję, że choć trochę naświetliłem sprawę przygotowania podłoża pod malowanie.

Dodaj komentarz