Gra logiczna - wooden knot puzzle

Układanka jest niezwykle prostą zagadką, która ma kształt greckiego krzyża 3D. Ta łamigłówka nie należy do najtrudniejszych, ale za pierwszym razem nie jest łatwo ją rozłożyć i złożyć.

Gra wooden knot puzzle (drewniany węzeł) składa się z 3 części. Dwie części są takie same i mają kształt litery C, a trzecia część kształt litery O i służy jako klucz, który blokuje pozostałe dwa elementy razem.

Wycinanie elementów wymaga bardzo dużej dokładności, ponieważ ważne jest, aby ostatecznie wyglądało na wykonane z jednego kawałka. W sklepach można kupić tę zagadkę, ale w większości przypadków kupionych puzzli, części nie są wykonywane dokładnie, a pomiędzy częściami puzzli są zbyt duże luki, wobec czego zagadka nie wygląda ładnie i jest łatwa do rozwiązania.

Na tej stronie udostępniam darmowy plan tworzenia własnej układanki. Układanka jak większość drewnianych puzzli wygląda na prostą do wykonania, ale by wyglądało ładnie, wymagają precyzji. Jest to wspaniały trening precyzyjnego wykonywania elementów drewnianych. Głównym zadaniem jest umożliwienie swobodnego poruszania się części, przy jak najlepszym spasowaniu wszystkich elementów.

Każdą część można wykonać z innego rodzaju drewna, aby stworzyć kontrast między nimi. Można również lakierować lub malować części przy wykończeniu, pamiętaj jednak, że warstwy farby mogą wpływać na gładkie przesuwanie się części podczas montażu kostki.

Jak zrobić wooden knot puzzle - drewniany węzeł?

Pobierz dokładny plan wykonania drewnianej układanki

  • Przygotuj 3 drewniane klocki o wymiarach 60 mm x 80 mm x 20 mm.
  • Zmierzyć i oznacz dwa kawałki w kształcie litery C oraz element w kształcie litery "O" do wycięcia zgodnie z rysunkami podanymi w planie.
  • Wytnij kawałki w kształcie litery C za pomocą piły najlepiej włosowej bądź ręcznie.
  • Wytnij kawałek o kształcie litery O za pomocą piły włosowej.
  • Tnij tuż przy  wewnętrznej krawędzi linii rysunku, tak aby ostateczne spasowanie wykonać szlifując papierem do konkretnego wymiaru.
  • Ostrożnie przeszlifuj kawałki, szczególnie wewnętrzne.
  • Zmontuj układankę, aby przetestować elementy. Każda z części w kształcie litery C powinna pasować do elementu o kształcie litery "O".
  • Kontynuuj szlifowanie w razie potrzeby, dopóki części nie będą się swobodnie poruszać, ale pamiętaj, by dopasowanie pozostało ciasne.

Dodaj komentarz