Gra logiczna - Lewitujące Gwoździe

Uwielbiam gry logiczne, wobec czego postanowiłem, że dla chwili odprężenia w garażu wykonam sobie prostą grę. Polega ona na podniesieniu 15 gwoździ i ustawieniu ich na jednym tak by wszystkie wisiały w powietrzu. Prosta i szybka w wykonaniu nawet dla najmłodszych. Zabieramy się do pracy. Czas potrzebny na wykonanie to około 15-20 minut.

CO POTRZEBNE?

  • 16 szt. Gwoździ około 7cm długich
  • mały kawałek deseczki
  • podstawowe narzędzia (piła, papier ścierny, młotek (ew. wiertarka))

Zabieramy się do pracy

Przycinamy kawałek deseczki bądź kantówki na wymiar, który nam najbardziej odpowiada. Ja swój przyciąłem do wymiaru 8x4x3cm.

gra logiczna lewitujące gwoździe

zaznaczamy sobie środek rysując linie przekątne i wiercimy otwór o średnicy dopasowanej do średnicy gwoździa (ten krok można pominąć, wystarczy młotek i wbić gwóźdź). Zanim wbijemy gwóźdź, warto sobie przeszlifować papierem ściernym, aby kantówka nie miała drzazg (to najżmudniejszy etap tej pracy).

gra logiczna lewitujące gwoździe

Wkładamy gwóźdź w wywiercony wcześniej otwór i próbujemy na tym gwoździu umieścić pozostałe 15 szt. gwoździ. Czy wam się udało bez podglądania niżej na spoiler?

 

UWAGA SPOJLER

W lewitujących gwoździach chodzi by na jednym gwoździu ułożyć pozostałe 15. Jak tego dokonać? Sposób jest bardzo prosty. Pierwszy gwóźdź wkładamy w wywiercony otwór, następnie drugi gwóźdź kładziemy płasko na stole zaostrzaną częścią do nas. Na nim układamy płaskimi główkami do wewnątrz na przemian w lewą i prawą stronę pozostałe gwoździe. Gdy zostanie nam tylko jeden gwóźdź, to układamy go płaskim łepkiem w naszą stronę na wszystkich gwoździach. W ostatnim i najważniejszym etapie chwytamy za dwa gwoździe pierwszy i ostatni i podnosimy uważając, żeby konstrukcja nam się nie rozsypała i kładziemy ją na stojącym gwoździu. Efekt możemy podziwiać na zdjeeciu poniżej.

Lewitująe gwoździe gra logiczna

Pochwalcie się swoimi grami. Czy też wam się udało taką zrobić?

Dodaj komentarz