terrarium 30x30x30 z zamknięciem

Terraria wykonane w całości ze szkła są najczęściej spotykanym typem terrariów w hodowli. Największą zaletą szklanego terrarium jest to, iż nie są podatne na pleśń, która może być zabójcza dla naszych pupili. Kolejną zaletą jest również łatwa obserwacja z każdej strony, na co nie pozwalają terraria zbudowane np. z płyt OSB. Wadą natomiast jest widoczność wszelakich brudów na szkle od odchodów zwierzaka po skroploną parę.

Obróbka szkła

1. Cięcie szkła:

Przed cięciem należy oczyścić szkło np. benzyną ekstrakcyjną lub czymś podobnym. ZAPAMIĘTAJ, odmierzając cięcie, nożyk oszukuje nas o około 2,5 mm (odległość kółka tnącego od powierzchni posuwającej się po przymiarze). Cięcie należy dokonać ruchem jednostajnym i nie za mocnym. Pamiętaj o zasadzie: „Cięcie należy słyszeć, a nie widzieć” część tnąca musi być zawsze nawilżona czymś tłustym (olej, nafta, WD-40) pamiętajmy jednak przy tym, by były to substancje syntetyczne.

2. Łamanie szkła:

Łamanie szkła należy dokonać zaraz po nacięciu, gdyż pozostawienie zaciętego materiału na jakiś czas powoduje, zasklepienie rysy, a to przy próbie łamania skutkuje wyłamaniem poza rysę. Podkładamy nożyk pod rysę i naciskamy równomiernie na dwie połówki szkła po przeciwnych stronach.

3. Szlifowanie szkła:

Najlepszy sposób szlifowania – szlifierka taśmowa z taśmą bezkońcową o ziarnistości papieru P220. Można również przy pomocy wiertarki. Na wiertarkę osadzamy tarczę z rzepem (tzw. rotoflex) przyczepiamy odpowiedni papier ścierny i szlifujemy na sucho. Najgorszym z możliwych sposobów tu szlifowanie ręczne (PAMIĘAJ!!! Papier ścierny załóż na kawałek drewna byś nie pociął sobie rąk od ostrych krawędzi). Najlepiej stosować papier o jak najmniejszej ziarnistości.

 

Budowa terrarium

Materiały niezbędne do budowy terrarium szklanego to:

SZKŁO – Pamiętajmy przy tym, że istnieją różne rodzaje szkła. Do budowy terrarium szklanego przeważnie stosujemy szkło płaskie, bezbarwne o różnych grubościach.

SILIKON Octanowy – Uniwersalny, szklarski, sanitarny – posiadają prawie takie same właściwości fizyczne, jednak z biegiem czasu zachowują się inaczej pod względem np. barwy, lub SILIKON neutralny – Cechuje się brakiem szkodliwych oparów, oraz żrącego odczynu.

BLACHA NA WENTYLACJĘ – Najczęściej wykorzystujemy blachę perforowaną lub siatkę metalową. Siatki i blachy różnią się przede wszystkim materiałem (aluminium, stal), grubością, kształtem oraz wielkością otworów. Możemy również użyć innych materiałów, pamiętajmy jednak przy tym, by nasz MALUCH nie przegryzł ich lub nie zrobił sobie o nie krzywdy.

PROWADNICE DO SZYBplastikowe: tanie, miękkie, różne kolory, nie uszkodzisz na nich szyby, niestety charakteryzują się słabą przyczepnością przy klejeniu silikonem, aluminiowe: drogie, twarde, stosujemy aluminiowe ceowniki, teowniki, dobra przyczepność silikonu, szklane: sklejane z pasków szkła, efektowne jednak bardzo ciężkie, łatwo je uszkodzić.

Narzędzia i materiały pomocnicze

NÓŻ DO SZKŁA – najlepszym nożem do szkła będzie zwykła szóstka, czyli nóż z 6 kółkami tnącymi.

NOŻYK DO TAPET – niezbędne do czyszczenia terrarium

SMAROWIDŁO nożyka do szkła najlepszy okazuje się zwykły olej silnikowy, można także użyć WD-40 spryskując kółeczka nożyka.

BENZYNA EKSTRAKCYJNA – to najlepszy komponent do odtłuszczania, należy pamiętać, że komponenty zawierające alkohol, oczyszczają, ale same w sobie powodują zatłuszczenie powierzchni.

SZMATKA

PISTOLET DO SILIKONU nie polecam tubek do wyciskania ręcznego

MIARKA a NAJLEPIEJ KĄTOWNIK – do mierzenia przy cięciu

PROWADNICA DO CIĘCIA – można wykorzystać coś prostego o nie ostrych krawędziach np. panel MDF, linijka, poziomnica.

WYMIARY I PRZYKŁADOWY PROJEKT MOŻNA POBRAĆ TUTAJ JAK I W PRAWYM GÓRNYM ROGU STRONY

 

Dodaj komentarz