10 Niezbędnych narzędzi w domowym warsztacie

ako że to pierwszy wpis na tym blogu, to postanowiłem opisać jakie narzędzia są potrzebne do domowego majsterkowania.

Lista opiera się na narzędziach, które według mnie są podstawą w każdym domu. Każdy zestaw narzędziowy można, ba... a nawet trzeba rozszerzyć według własnego uznania. Jedne do prac głównie w drewnie, elektryce, a inne do ciężkich prac budowlanych. Jednak kilka narzędzi jest wspólnych dla wszystkich.

Oto Lista najbardziej przydatnych narzędzi:

  1. Młotek - Jak stare przysłowie polskie głosi "Bez młota to nie robota" narzędzie, bez którego w domu nie można się obejść. Wbrew pozorom użyteczny jest nie tylko do wbijania gwoździ. Najlepiej wyposażyć się w dwa młotki o wadze 0.2kg i 0.5kg z doświadczenia wiem, iż wytrzymalszy jest z drewnianą rączką niż z metalową.
  2. Śrubokręty - Dobrym pomysłem jest zakup większego zestawu śrubokrętów. W większym zestawie znajdują się zróżnicowane śrubokręty krzyżakowe i płaskie dostosowane do większej ilości wkrętów. Jednak nie polecam zakupu najtańszego zestawu. Tańsze zestawy często są jednorazowymi narzędziami.
  3. Miarka (metrówka) - Przyda się do dokładnego mierzenia np. mebli. Najlepszym rozwiązaniem są miarki do 5m długości są poręczne i niezbyt ciężkie.
  4. Klucze - Warto zainwestować w kilka rodzajów kluczy. Przydadzą się zarówno zwykłe klucze płaskie, jak i klucze nasadowe, oczkowe i nastawne. Ciekawym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu tych narzędzi. W większych lepiej wyposażonych zestawach znajdziemy zarówno klucze, jak i komplet najpotrzebniejszych śrubokrętów.
  5. Kombinerki, szczypce, cęgi - możemy wykonać nimi wiele przydatnych prac (od odkręcania niektórych śrub, po ciecie drutu). Wybierajmy narzędzia z gumowanym uchwytem, który znacznie podnosi komfort użytkowania. Lepsze jakościowo kombinerki posiadają izolacje ochronną, zabezpieczającą użytkownika przed napięciem elektrycznym (maksymalnie do 500 woltów). Dane o takim zabezpieczeniu muszą znajdować się bezpośrednio na narzędziu.
  6. Poziomnica - Niewielka poziomnica kosztuje kilkanaście złotych, a może być bardzo przydatna podczas napraw i remontów. Z pewnością warto ją mieć w swoim wyposażeniu.
  7. Nóż introligatorski (tapeciak) – sprawdza się podczas wielu prac w domu i mieszkaniu. Noże z wysuwanym ostrzem są bardzo trwałe i skuteczne. Z łatwością poradzą sobie z przecięciem taśmy izolacyjnej, czy rozcięciem kartonu. Warto je mieć w wyposażeniu skrzynki narzędziowej.
  8. Piłka ręczna brzeszczot - W sprzedaży dostępne są brzeszczoty dwustronne: po jednej stronie znajdują się zęby do metalu, a po drugiej do drewna. Taki model zastąpi nam więc dwie piły i zajmie niewiele miejsca.
  9. Pędzel i szpachelka - do drobnych prac naprawczych zarysowań czy naprawy tynków.
  10. Ściski stolarskie - Przydają się jako "trzecia ręka" lub gdy musimy ścisnąć na dłużej klejone elementy. Są tanie i można ich kupić kilka sztuk różnej wielkości.

 

Czym się kierować przy zakupie?

Przede wszystkim jakością. Wybierając narzędzia do domu, czy mieszkania nie musimy celować w górną półkę cenową. Zakup profesjonalnych narzędzi byłby zbędnym wydatkiem. Do użytku domowego najlepiej nadają się produkty ze średniej półki cenowej. Wielu z czołowych producentów narzędzi oferuje produkty w różnych kategoriach cenowych.

Unikajmy jak ognia zakupu najtańszych narzędzi. Tanie śrubokręty, klucze, a tym bardziej wiertarki i wkrętarki nie będą zbyt trwałe. Tanie narzędzia wytrzymają co najwyżej kilkukrotne wykonywanie prac. Dlatego lepiej zainwestować w nieco lepsze narzędzia z pośredniej półki cenowej. Wykorzystane w użytku domowym staną się inwestycją na długie lata.

Dodaj komentarz